Zemřel patriarcha srbské pravoslavné církve Pavle

Bělehrad - V Bělehradu dnes ve věku 95 let zemřel po dlouhé nemoci nejvyšší představitel srbské pravoslavné církve patriarcha Pavle. Srbská vláda vyhlásila na jeho památku od pondělí třídenní státní smutek. Pavle byl široce respektovaným duchovním vůdcem srbského pravoslaví bezmála dvě desetiletí, po celou dobu velkých otřesů a krvavých válek na Balkáně, které na sklonku 90. let vedly k rozpadu bývalé Jugoslávie a nebývalému rozmachu srbského nacionalismu.

Pavle zemřel v bělehradské nemocnici. Hospitalizován byl už v roce 2007, ale ani oficiální orgány, ani církevní úřady nikdy přesně neupřesnily důvody a povahu onemocnění. Dnes bylo oznámeno, že měl problémy se srdcem a plícemi a že zemřel ve spánku na srdeční zástavu.

Srbský prezident Boris Tadić označil Pavleho úmrtí za nenahraditelnou ztrátu pro všechen srbský lid. Oficiální kondolenci zaslal i premiér Republiky srbské v Bosně a Hercegovině Milorad Dodik, který v zesnulém viděl osobnost, která stála Srbům po boku v nejtěžších dobách.

Církevní zvony na památku úmrtí Pavleho dnes zněly po celé zemi a také v srbských enklávách v Kosovu. Než se Pavle stal 44. patriarchou srbské pravoslavné církve, byl biskupem právě v Kosovu, které Srbové považují za kolébku své víry i státnosti. Pavle často do Kosova jezdil i jako patriarcha, aby vyjádřil podporu místním Srbům. Vždy však hlásal nenásilí. „Bůh nám pomáhej pochopit, že jsme lidské bytosti a že musíme žít jako lidské bytosti, pak mír přijde do naší země a učiní konec zabíjení,“ varoval Pavle zbytečně už v roce 1991, kdy vypukla válka mezi Srby a Chorvaty.

Srbská pravoslavná církev se také značně angažovala, aby zabránila vyhlášení nezávislosti Kosova, k níž kosovští Albánci podporovaní vlivnými kruhy západního společenství sáhli v roce 2008. Krátce po vyhlášení jednostranné nezávislosti Kosova na Srbsku Pavle vyzval Srby, aby hájili Kosovo, které je podle jeho názoru nedílnou součástí života každého srbského křesťana.

V Srbsku je pravoslaví považováno za nejdůvěryhodnější instituci

Právě kvůli ničím nezastírané podpoře Srbům ve válečných konfliktech v Chorvatsku i v Bosně byla pravoslavná církev v čele s patriarchou někde podezírána, že po válkách pomáhala některým bosenským Srbům v útěku před spravedlností. Platilo to hlavně o Radovanu Karadžičovi, který byl dopaden až roce 2008 - po 13 letech skrývání. Patriarcha Pavle byl ovšem v rámci srbské pravoslavné církve považován za umírněného představitele. Byl znám svou skromností a pokorou, byl také respektovaným teologem a lingvistou, domluvil se i česky.

Nejvyšší orgán pravoslaví, svatý synod, by mohl už v pondělí oznámit, kdy se uskuteční volba Pavleho nástupce. K volbě se ale může přistoupit nejdříve po 40 dnech od patriarchova úmrtí. Podle agentury AP je favoritem volby vlivný biskup Amfilohije, který je znám svými ultranacionalistickými a protizápadními postoji. Když byl Karadžić zatčen, tak před vydáním do Haagu v bělehradské věznici od Amfilohije přijal svaté přijímání. Podle průzkumů veřejného mínění je pravoslaví v dnešním Srbsku považováno za instituci, která má zdaleka největší důvěru a podporu veřejnosti.

Rozloučení se zemřelým patriarchou
Rozloučení se zemřelým patriarchou