Oběti podvodníka Madoffa si mohly na dražbě koupit jeho věci

New York - Osobní věci amerického finančníka Bernieho Madoffa odsouzeného za podvod a jeho manželky Ruth byly v sobotu vydraženy za téměř milion dolarů, což mnohonásobně předčilo očekávání. Soudní úředník Roland Ubaldo, který na aukci dohlížel, to označil za dobrou zprávu pro oběti Madoffových finančních podvodů. Právě mezi ně má být výnos z dražby rozdělen. „Je to ale jenom zlomek peněz, o které kvůli němu ti lidé přišli,“ řekl Ubaldo.

Mnohem větší výtěžek se očekává v úterý, kdy budou na Floridě draženy Madoffovy lodě. Dále se pak budou prodávat i nemovitosti na Manhattanu a v Palm Beach. Osobní věci se objeví ještě nejmíň na dvou dalších aukcích.

Konečné sumy na sobotní akci často dvojnásobně překonaly vyvolávací ceny. Například za baseballovou bundu klubu New York Mets s vyšitým Madoffovým jménem na zádech, jejíž dražba začala na 720 dolarech (12.200 korun), kupec nakonec zaplatil 14.500 dolarů (247.500 korun). Je pikantní, že majitelé tohoto klubu Fred Wilpon a Saul Katz patří k obětem finančníkových podvodů.

Madoffův prsten absolventa Hofstraské univerzity dražený původně za 360 dolarů byl nakonec prodán za 6.000 dolarů (102.000 korun). Za diamantové náušnice finančníkovy manželky Ruth, jejichž hodnota byla odhadnuta na 21.400 dolarů, kupec zaplatil 70.000 dolarů (1,2 milionu korun).

Dražbu, která se konala na Manhattanu, zorganizoval aukční dům Gaston & Sheehan. Mezi přítomnými vládlo vzrušení, protože si mohli koupit věci člověka, který je kdysi svým bohatstvím mnohonásobně převyšoval. Jednu sadu Madoffových golfových holí získal správce finančních fondů z New Jersey Charlie Blumenkehl za 3.600 dolarů. „Chtěl jsem prostě hole s Bernieho jménem, ale doufám, že se z nich nic nepřenese na moje podnikání. Mé fondy si vedou o moc lépe než ty jeho,“ řekl.

Překvapením aukce byl „neúspěch“ jedněch ze 17 Madoffových náramkových hodinek značky Rolex. Ačkoli se jejich cena odhaduje až na 85.000 dolarů, neznámý kupec je získal za 65.000 dolarů (1,1 milionu korun). Jedny z hodinek Rolex z roku 1931 se dokonce neprodaly vůbec, protože nikdo z přítomných nenabídl ani minimální požadovanou cenu 35.000 dolarů.


Jednasedmdesátiletý Madoff byl odsouzen ke 150 letům vězení za zpronevěru až 65 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu Kč), které patřily klientům jeho investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities. Manželka Ruth sice z ničeho obviněna nebyla, ale dohodla se s úřady na tom, že i ona se vzdá majetku výměnou za to, že jí federální úřady nechají 2,5 milionu dolarů, které údajně nejsou spojeny s manželovou nezákonnou činností. Musela se ale vystěhovat z newyorského bytu ceněného na sedm milionů dolarů.