Berlusconi se bude zpovídat před italským soudem

Řím – Italský premiér Silvio Berlusconi je obviněný z korupce, a tak se začne zpovídat před soudem. Jednou se mu už podařilo před soudním řízením uniknout díky zákonu o minutě. Ten ale Ústavní soud v říjnu zrušil a nejvyšší ústavní činitelé tak znovu mohou čelit soudnímu stíhání. Premiér je obviněn z toho, že v roce 1997 zaplatil svému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech. Úplatek čítal 600 tisíc dolarů, které pocházely z údajných tajných fondů, které vlastní společnost Mediaset ovládaná Berlusconiho rodinou.

Mills byl letos v únoru odsouzen na čtyři a půl roku právě za křivé svědectví v Berlusconiho prospěch. Stejně jako italský premiér ale tvrdí, že je nevinný a proti rozsudku se odvolal. Proces proti samotnému Berlusconimu ve stejné kauze byl loni v říjnu pozastaven na základě sporného zákona o imunitě.

Po vítězství ve volbách v roce 2008 prosadil zákon Lodo Alfano (zmíněný zákon o imunitě), kterým znemožnil trestní stíhání premiéra, prezidenta a předsedů sněmovny a senátu. Tím také unikl obrovskému počtu soudních obsílek.

Ten byl ale italským ústavním soudem 7. října zrušen, a tak kromě případu Mills mohou být otevřeny i další kauzy, ve kterých figuruje Berlusconiho jméno. Mezi ně patří případ mediální společnosti Mediaset související s daňovými úniky a úplatky nebo dvacet let stará kauza týkající se koupě vydavatelství Mondadori. Berlusconi čelí i podezření, že se v roce 2007 pokoušel uplácet senátory.