Australský premiér se omluvil zneužívaným sirotkům

Sydney - Australský premiér Kevin Rudd se omluvil statisícům dětí, které byly zneužívány ve státních ústavech v minulém století. Mezi nimi jsou i děti z Británie, které do Austrálie přestěhovaly tehdejší úřady v rámci pracovních programů. Britské úřady je odebíraly chudým rodinám a posílaly za „lepším životem“. Byly sexuálně zneužívány a sloužily jako levná pracovní síla.

Půl milionu dětí, které vyrostly v sirotčincích v letech 1930 až 1970, se někdy říká „zapomenutí Australané“. Mezi nimi bylo i sedm tisíc dětí z Británie, které sem úřady poslaly za lepším životem. Místo toho ale skončily v ústavech, kde poznaly jen tresty, sexuální zneužívání nebo posloužily jako levná pracovní síla. Za tato příkoří se jim teď omluvil australský premiér. „Omlouváme se za fyzické i emociální strádání, nedostatek lásky, něhy a péče. Omlouváme se vám jako dětem, které byly dány do naší péče,“ řekl australský premiér Kevin Rudd.

Kevin Rudd, australský premiér:

„Omlouvám se, že jste byli násilně posláni k našim břehům a zažili tu fyzickou trýzeň, zneužívání a citové strádání. Ať dnes řeknu cokoli, dětství vám už bohužel nevrátím.“

Video Australský premiér se omluvil zneužívaným sirotkům
video

Australský premiér se omluvil zneužívaným sirotkům

Temná kapitola koloniální doby

Je to jedna z temných kapitol koloniální éry. V rámci pracovních programů Británie odebírala děti z chudých rodin, naložila je na loď a vystěhovala do svých zámořských kolonií. Některým z nich nebyly ani tři roky. Vychovatelé jim často lhali, že jejich rodiče zemřeli a že je v nové zemi čeká krásná budoucnost.

„V sirotčincích s námi zacházeli jako s malými vojáky. Vzali nám naše dětství,“ popisuje Leonie Sheedy, jedna ze zneužívaných obětí.

„Byla jsem jednou z mnoha, jen jedno číslo. Najednou jsem nebyla ta malá Helena, která tak moc chtěla alespoň objetí nebo pohlazení. Nebo aby mi jen řekli, že všechno bude v pořádku,“ popisuje další zneužívané dítě, dnes dospělá žena, Helena Maiolo.

Takzvaný dětský migrační program fungoval mezi třicátými a sedmdesátými lety dvacátého století. Británii měl zbavit obtížného břemene - opuštěných dětí v sirotčincích a dětských domovech. Austrálie, stejně jako další bývalé kolonie, tichou pracovní sílu naopak vítala.

Za víc než tři století se v Austrálii, Kanadě, Jižní Africe nebo na Novém Zélandě ocitlo kolem 150 000 sirotků. V Austrálii jich dosud žije asi 7 000, kteří se omluvy dočkali. Vedle úlevy ale mnoho pamětníků rozčílilo, že k omluvě se jako první odhodlala Austrálie, a ne jejich rodná Británie. Tamní vláda už přispěchala s ujištěním, že omluvu zveřejní příští rok.

Britští sirotci v Austrálii
Britští sirotci v Austrálii