Grygar odmítl cenu, vládní rada prý škodí vědě

Praha - Astrofyzik Jiří Grygar odmítl cenu vládní rady pro výzkum a vývoj, která ho chtěla ocenit za mimořádné vědecké výsledky a popularizaci vědy. Změny ve financování vědy, které rada zavedla, totiž podle něj vědu spíš poškozují. Premiér Jan Fischer, jehož vláda Grygara na ocenění navrhla, astrofyzikova rozhodnutí lituje. Národní cenu vlády obdržel za celoživotní přínos onkolog Josef Koutecký. Mezi dalšími oceněnými je např. firma C.C. Novasoft, která vyvinula systém na převod mluvené řeči do psaného textu. Ocenění Česká hlava má být českou obdobou Nobelových cen.

Problém Grygar nevidí v soutěži Česká hlava, ale ve vládní radě, která udílí jednu ze sedmi cen. Chce změnit financování a část peněz na vědu poslat soukromým firmám. Podle nových pravidel by se měl postupně snižovat rozpočet akademie a věda by měla být financována podle údajné uplatnitelnosti v praxi a tržních principů. Poslední kapka podle Grygara přišla na konci léta. „Vládní rada vydala prohlášení, že Akademie věd poškozuje dobré jméno republiky v zahraničí,“ uvedl.

Na tiskové konferenci po zasedání vlády premiér Fischer prohlásil, že si Grygara nesmírně váží pro jeho dlouholetou vědeckou a popularizační práci. „Ve svobodné zemi svobodný občan dospěl ke svobodnému rozhodnutí,“ komentoval Grygarův krok premiér Fischer. Dodal, že už při rozhodování o jeho nominaci vláda věděla, že může taková odpověď přijít. „Mrzí mne to a myslím, že najdeme dost času, abychom si o perspektivách financování vlády mohli pohovořit,“ uvedl.

Celkem dostane ocenění sedm badatelů

Mezi oceněnými je například imunogenetik Jan Klein. Ten patří k nejcitovanějším českým vědcům, v současnosti působí jako profesor na Pensylvánské univerzitě v USA. Studentské ceny pak putovaly k Jiřímu Šedému, který zkoumal léčbu poranění míchy pomocí kmenových buněk, a k Milanu Hanušovi, který vytvořil počítačový model pochodů v jaderném reaktoru.

Za vývoj optických biosenzorů, které dokážou na určitém místě odhalit i extrémně nízké hodnoty biologických a chemických látek, byl oceněn badatel Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR. Celkem bylo v osmém ročníku soutěže oceněno sedm špičkových českých badatelů. Laureáti oficiálně převzali svá ocenění na pondělním galavečeru na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ceny jim předal premiér Jan Fischer.