Soud s Berlusconim byl odročen na leden

Řím – Obnovený proces s italským premiérem Silviem Berlusconim byl odročen na leden. Politik se totiž nemohl k soudu dostavit, protože se účastní světového summitu o potravinové bezpečnosti. Ústavní soud v Itálii letos zrušil zákon, který poskytoval trestní imunitu premiérovi, prezidentovi a předsedům parlamentních komor. Zákon chránil hlavně Berlusconiho, který čelí několika kauzám. V Miláně měli soudci rozhodnout, jestli premiérova společnost Mediaset nakupovala televizní práva s pomocí černých fondů, a dopustila se tak daňového podvodu.

Soud dnes rozhodoval o platnosti důvodů premiérovy neúčasti, jestli bude muset být stání odročeno, nebo zda proces rozdělí. V tom případě by byl souzen zvlášť premiér a zvlášť ostatní obžalovaní manažeři společnosti Mediaset.

Prokurátor vystoupil proti odkladu s tím, že premiér může stihnout summit i soud. Berlusconi se z účasti ale omluvil, zároveň však řekl, že chce být u všech stání. Soud nakonec stání odročil na 18. ledna 2010. Soudci s procesem spěchají, obávají se totiž, že politici dříve či později imunitu nejen pro premiéra nějakým způsobem obnoví.

Italská veřejnost soudům vůbec nevěří, považuje je za politicky angažované. Přesto má vláda Berlusconiho mezi voliči stále vysoké procento podpory. Velmi oceňují razantní boj s mafií, který dosud nemá obdoby, imigrační politiku nebo ekonomické zákony.