Putin: Naše vztahy s Bratislavou jsou příkladné

Moskva - Za dobrý příklad i pro další státy střední a východní Evropy označil dnes vztahy mezi Moskvou a Bratislavou šéf ruské vlády Vladimir Putin. Jeho dnešní host, slovenský premiér Robert Fico, jej na oplátku pozval na návštěvu Slovenska. Fico po více než dvouhodinovém jednání se svým ruským protějškem zdůraznil, že mezi oběma státy nejsou žádné otevřené politické problémy. Vztahy má dále prohloubit dubnová návštěva ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který se 7. dubna 2010 ve slovenské metropoli zúčastní oslav 65. výročí osvobození Rudou armádou.

„Vítězství nad nacismem je pro naše země veliký svátek. Hrdinství našich vojáků navždy uchováme v našich srdcích, naší povinností je pečovat o památku padlých, kteří své životy položili na oltář osvobození Evropy od fašismu. Velice si vážíme toho, že na Slovensku s úctou pečují o hroby a pomníky sovětských vojáků,“ řekl Putin.

Moskva a Bratislava se shodují v odporu proti „přepisování historie“ druhé světové války, o jejíž výklad vede Rusko ostré polemiky hlavně s Polskem a Pobaltím. Slovensku jde zase o Benešovy dekrety jako o součást poválečného uspořádání. Tuto shodu má symbolicky zvýraznit i Medveděvova dubnová návštěva.

Fico dnes také od Putina slyšel další varování před možnými problémy s dodávkami plynu kvůli platební neschopnosti Ukrajiny. Jednali rovněž o možném vytvoření společného plynárenského podniku s Gazpromem, o prodloužení ropovodu Družba do Rakouska, o projektu prodloužení širokorozchodné tratě z Košic do Bratislavy a do Vídně či o dokončení bratislavského cyklotronového centra, jehož preparáty mají sloužit k léčbě rakoviny.