Pařížská policie zatrhla rozdávání peněz kolemjdoucím

Paříž - V násilné incidenty vyústila sobotní reklamní akce, v jejímž rámci francouzská internetová společnost Mailorama rozdávala v centru Paříže peníze. Na místě nedaleko Eiffelovy věže se vytvořil dav asi sedmi tisíc lidí, kteří vyvolali zmatek a komplikovali dopravu. Policie proto vyzvala organizátory k zastavení akce. Zpráva se rychle rozšířila a rozzuřila lidi, kteří se těšili na rozdávání slíbených červených váčků s papírovými bankovkami v hodnotě od pěti do 500 eur.

Policie zasáhla poté, co skupina násilníků zbila tři přihlížející osoby včetně jednoho agenturního fotografa, převrátila automobil uprostřed ulice a poškodila výlohy několika obchodů. Policisté při zásahu zatkli devět osob.

Organizátoři akci propagovali dlouho dopředu a nedbali na upozornění úřadů, že zákon prý zakazuje rozdávání peněz v rámci reklamy. Nejvyšší trest je ale pokuta 150 eur, což společnost, která jich na místě chtěla rozdat 40 tisíc, nemohlo odradit. Úřady nemohly akci zakázat, protože právo na svobodné shromažďování je ve Francii posvátné. Vymohly si pro začátek, že peníze nesměly být vyhazovány z jedoucího autobusu, jak se původně plánovalo, kvůli obavám z dopravních nehod. Nekontrolovatelnost davu a výzva policie nakonec ale organizátory přiměly, aby se svého záměru vzdali. Pařížská prefektura uvedla, že zvažuje podání trestního oznámení pro ohrožení veřejné bezpečnosti.

/*json*/{"map":{"lat":48.8581964139,"lng":2.29452252388,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/