Obama toho už najezdil jak nikdo předtím

Washington – Ještě ani rok není americký prezident Barack Obama v úřadu a už drží rekord v počtu zahraničních cest. Žádný jeho předchůdce během prvních 12 měsíců v Bílém domě toho tolik nenalétal a nenavštívil tolik zemí jako nynější hlava Spojených států. Současná návštěva čtyř asijských zemí pak jeho náskok ještě zvýší.

Podle CBS News opustil Obama od nástupu do úřadu Spojené státy sedmkrát a navštívil 16 zemí, z toho tři dokonce dvakrát. Se současnou cestou do Asie vzroste počet navštívených zemí na 20. Dosavadní rekord držel George Bush starší se sedmi zahraničními cestami a 14 navštívenými zeměmi.

Cesty amerických prezidentů do zahraničí nebyly vždy obvyklé. Vůbec prvním prezidentem USA, který během svého pobytu v úřadu odjel na oficiální návštěvu jiné země, byl Theodor Roosevelt. V listopadu 1906 odcestoval na tři dny do Panamy, během nichž provedl inspekci stavby Panamského průplavu.

Obama nastupoval do Bílého domu s tím, že chce změnit image Spojených států, která ve světě značně utrpěla po osmi letech vlády jeho předchůdce George W. Bushe. Převážně z pravicové části amerického politického spektra ale sklízí kritiku, že moc cestuje a nemá kvůli tomu čas na důležitější věci.

/*json*/{"map":{"lat":38.8981263898,"lng":-77.0365512371,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Cesty amerických prezidentů do zahraničí během prvního roku v úřadu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24