Somálští piráti unesli u Seychel tanker s 28 členy posádky

Nairobi/Londýn - Somálští piráti unesli v pondělí u Seychel chemický tanker s posádkou 28 Severokorejců. Loď plula pod vlajkou Panenských ostrovů ze Singapuru do keňské Mombasy. Oznámily to dnes světové agentury s odvoláním na námořní zdroje a sdělení námořních sil Evropské unie bojujících proti pirátům v oblasti Indického oceánu.

V nejbližších hodinách má být naproti tomu piráty propuštěna španělská rybářská loď Alakrana, za kterou španělská vláda údajně zaplatila výkupné ve výši 3,5 milionu dolarů (zhruba 59,8 milionu korun).

Unijní síly Navfor podle agentury Reuters upřesnily, že piráti zaútočili na tanker MV Theresa VIII severozápadně od ostrova Aldabra, zhruba 400 kilometrů od pobřeží Madagaskaru. Nejmenovaný námořní zdroj agentuře AFP řekl, že tanker dnes plul směrem k Somálsku.

 

Útoky na lodi u pobřeží Seychelských ostrovů se v minulých týdnech znásobily, když somálští piráti rozšířili svůj akční rádius, aby se vyhnuli námořním protipirátským hlídkám u Afrického rohu.

Somálští piráti podle údajů z minulého týdne zadržují nejméně 13 plavidel s více než 230 námořníky. Jednou z nich je i španělská rybářská loď Alakrana, kterou piráti zajali v Indickém oceánu 2. října s 36 členy posádky. Většina pirátů už loď opustila, řekl agentuře Reuters telefonicky jeden z nich, který udal své jméno jako Nor.