Lukašenko a běloruští lídři budou moci dál jezdit do zemí EU

Brusel - Evropská unie dnes prodloužila sankce vůči předákům běloruského režimu, a to do října 2010. Současně ale i pozastavila uplatňování těchto opatření, která zahrnují hlavně cestovní omezení pro tamní předáky. Blok je v minulosti na představitele režimu prezidenta Alexandra Lukašenka uvalil kvůli porušování lidských práv v této bývalé sovětské republice.

V praxi se tak nic nezmění. Běloruští předáci včetně prezidenta Lukašenka, jehož režim řada unijních lídrů v minulosti opakovaně označovala za poslední diktaturu v Evropě, budou moci dál do EU cestovat.

Dnešní krok šéfů unijních diplomacií navazuje na obdobné rozhodnutí, které EU přijala za českého předsednictví v březnu letošního roku. I tehdy sankce prodloužila, avšak současně pozastavila uplatňování na většinu běloruských lídrů.

Běloruský režim se začal v poslední době pozvolna uvolňovat a zároveň sbližovat se Západem. Bělorusko bylo například začleněno do projektu takzvaného východního partnerství, který by měl trochu pootevřít dveře šesti zemím bývalého SSSR: Arménii, Ázerbájdžánu, Gruzii, Moldavsku, Ukrajině a právě Bělorusku.

Na seznamu „zakázaných osob“ nicméně zůstává několik lidí přímo spjatých s případy, kdy v minulosti v Bělorusku zmizeli beze stopy představitelé opozice.