Londýn chce pořádat začátkem roku 2010 konferenci k Afghánistánu

Londýn - Britský premiér Gordon Brown chce uspořádat summit o stahování mezinárodních jednotek z Afghánistánu. Počátkem roku by se podle něj měl vypracovat časový plán pro odchod vojáků a předání správy afghánským úřadům. Podle britského ministra zahraničí není „válka v Afghánistánu bez konce.“ Podle posledních průzkumů se proti vojenské účasti v Afghánistánu vyslovilo i 47 procent Britů.

Brown například chce začít postupné předání kontroly nad tamními oblastmi Afgháncům příští rok. Konference má podle něj stanovit přesný rámec vojenské strategie. Také by měla definovat proces k postupnému předání oblastí pod správu afghánských úřadů. Brown přitom vyjádřil přání, aby se stanovil termín zahájení tohoto transferu na někdy v roce 2010.

„Po uvedení do úřadu tento týden prezidenta Hamída Karzáího se mezinárodní společenství setká, aby vypracovalo podpůrné projekty, které nás posunou do další fáze. Navrhl jsem, aby se konference konala v Londýně začátkem příštího roku,“ řekl Brown ve výročním projevu v City.