Počítačové viry jsou zhoubou afrických států

Praha - Afrika čelí nové virové hrozbě. Nejde ale o další biologickou nákazu jako AIDS nebo Ebola, ale o počítačové viry. Podle některých odhadů už napadly 80 procent všech počítačů a pro pomalu rostoucí africké ekonomiky znamenají obrovské riziko. Vlády afrických států na vzniklou situaci nejsou schopny reagovat. Zákony o počítačové kriminalitě většina států nemá.

Počítačem řízené zemědělské programy měly být novou nadějí černého kontinentu. Měly zabraňovat hladomorům, internet měl být bránou ke znalostem a e-mail poskytovat spojení odlehlých vesnic s metropolí. Teď se ale z počítačových sítí stává nová africká pohroma. „Počítače se staly brzdou pokroku kontinentu. A vlády nejsou schopny s novým nebezpečím bojovat,“ říká keňský počítačový specialista Ephraim Njoroge.

Kvalitní antivirové programy jsou pro Afriku drahé

Jména jako Conficker, Trojan nebo Storm Worm se na seznam nejnebezpečnějších afrických virů rychle zapsaly vedle malárie, AIDS a horečky dengue. Mezi 80 procenty napadených počítačů figurují celé sítě jednotlivých vlád i humanitárních organizací. Každodenně tak v Africe dochází ke ztrátě klíčových dat.

„Viry dokážou úplně ucpat už tak strašně pomalý internet, takže se pak práce úplně zastaví,“ popisuje počítačový grafik Moses Ouma. Na rozdíl od bohatších částí světa si v Africe může kvalitní antivirový program pořídit jen málokdo. Krize navíc rychle roste i kvůli neexistenci zákonů proti počítačové kriminalitě a ilegálnímu softwaru, který - opět kvůli nedostatku peněz - obsahuje téměř každý africký stroj. Z nositele naděje na rychlý pokrok se počítač v Africe rychle stává Pandořinou skříňkou.