Slovensko oslavilo 17. listopad komorně

Bratislava – Na Slovensku se dnes také slavil 17. listopad, k největší vzpomínkové akci došlo v Bratislavě. Slovenské oslavy proběhly v mnohem komornějším duchu než v České republice, přesto byly významnější než v předchozích letech. 20. výročí počátku sametové revoluce si Slováci připomněli výstavami, konferencemi i koncerty.

Na bratislavském Hviezdoslavově náměstí bylo odhaleno velké srdce z ostnatého drátu, které mělo být symbolem pádu totality a také připomenutím prvního přechodu hranic do Rakouska 10. prosince 1989. Hviezdoslavovo náměstí nebylo vybráno náhodou, právě tady totiž slovenští studenti vůbec poprvé vyjádřili solidaritu se studenty pražských vysokých škol.

Na náměstí SNP, kde v době revolučních událostí byly největší demonstrace, se sešli někteří občanští aktivisté i řadoví občané. Většina vládních politiků v čele s prezidentem Ivanem Gašparovičem a premiérem Robertem Ficem bude na galavečeru v nové budově Slovenského národního divadla, představitelé tří opozičních stran se sejdou v historické budově SND.

Oslavy 17. listopadu na Slovensku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24