Další židovské osady na západním břehu Jordánu vyvolaly ostrou reakci USA

Jeruzalém - Izrael schválil vybudování dalších 900 bytů v židovské osadě Gilo na západním břehu Jordánu, kde už teď žije 40 tisíc Izraelců. Zatím sice není jasné, kdy budou nové byty v Gilu postaveny, plán ale vyvolal ostrou reakci u hlavního spojence židovského státu - Spojených států. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ian Kelly označil toto rozhodnutí za hrozné. USA už dříve vyzvaly Izrael, aby zastavil novou výstavbu na územích, která okupuje od války v roce 1967.

Nesouhlas s další výstavbou vyjádřil i hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát. Ten prohlásil, že za těchto okolností nemá smysl s Izraelem jednat. Obnovit dlouhodobě stagnující izraelsko-palestinské mírové rozhovory by podle něj bylo zbytečné.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sice naznačil, že je ochoten zmrazit výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu, ale nikoli v Jeruzalémě.

Mezinárodní společenství charakterizuje Gilo jako osadu na západním břehu Jordánu. To ale Izrael odmítá a tvrdí, že jde o předměstí Jeruzaléma, který židovský stát označuje za své nedílné hlavní město. Palestinci si však přivlastňují východní, arabskou část Jeruzaléma, ze které chtějí udělat hlavní město svého budoucího státu.

Také východní Jeruzalém obsadil Izrael během války v roce 1967. Ve čtvrtích vybudovaných v jeho okolí nyní žije asi 180 tisíc Izraelců; na západním břehu Jordánu jich celkem žije zhruba půl milionu mezi 2,7 milionu Palestinců.