Jihoamerické drogy prý ohrožují stabilitu Afriky

New York - Pašování drog mezi Latinskou Amerikou a Evropou ohrožuje politickou stabilitu afrických zemí, kudy drogy procházejí, a to víc než islámský extremismus, varoval americký expert David Gutelis. Už pět let drogové kartely z latinskoamerických zemí používají Afriku stále více jako překladiště pašování kokainu do Evropy, vysvětlil David Gutelis z konzultační společnosti Ishitrak.

„Poptávka v Evropě a dost velká efektivita práce jihoamerických kartelů při dopravě drog do západoafrických přístavů nebo přes ně vedou k exponenciálnímu nárůstu objemu drog i jejich ceny,“ řekl Gutelis. Pašování drog představuje „významnější ohrožení regionální stability“ než maghrebská větev al-Káidy (Aqmi), varoval tento expert, který jako tranzitní země uvádí zejména Maroko, Libyi a Egypt.

Expert hovořil se skupinou amerických senátorů den poté, co bylo v Dakaru oznámeno, že jihoamerickým pašerákům drog se podařilo počátkem listopadu zajistit přistání nákladního letounu uprostřed saharské pouště v Mali, kde vyložili zásilku kokainu. Podle expertů to mohlo být až deset tun drogy. Stroj poté havaroval a pašeráci jej údajně po havárii zapálili, aby zahladili stopy.

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu loni uvedl, že klíčovou vstupní branou kokainu do Afriky je Guinea-Bissau.