Stařík z Duisburgu je zřejmě nacistický vrah

Berlín – Zúčtování s nacistickými zločinci v Německu ani po více než 60 letech nejsou u konce. Německé soudy se nyní chystají otevřít proces s 90letým mužem, který v roce 1945 jako velitel vězeňské ostrahy údajně zavraždil 58 Židů. Jeho totožnost je prozatím utajena. Pro justici je to jedna z posledních šancí, jak žijící osoby potrestat za zločiny nacistické diktatury.

Dotyčný muž působil v jednom z nacistických táborů v Rakousku. Příslušník obávaných jednotek SS měl údajně donutit skupinu židovských vězňů, aby si vykopala vlastní hroby, poprava následovala záhy poté. „Pak spolu s příslušníky svojí jednotky chladnokrevně jednoho po druhém zezadu zastřelil,“ uvedl zvláštní prokurátor pro nacistické zločiny Andrea Brendel. Vězni přitom měli reálnou šanci dožít se konce války a osvobození.

Nejméně jednoho dalšího Žida masový vrah zabil i poté, co se vězeň zhroutil při pochodu smrti. Místo, kde leží jeho oběti, bylo nalezeno. Pachatel přes 60 let úspěšně unikal spravedlnosti, až do úterý, kdy německá prokuratura oznámila, že stíhá nejmenovaného 90letého důchodce z Duisburgu – nejspíš bývalého nacistického vraha. „Jeho chování si dokážu vysvětlit jen tak, že zabíjení Židů považoval za své nejvyšší poslání,“ konstatoval Günther Neumann z Výboru pro demokracii.

Vyšetřování pomohl zahájit rakouský student historie, který úřady upozornil na možnou pravou identitu nenápadného staříka. Podle pozorovatelů navíc německé soudy chtějí využít šance postavit na lavici obžalovaných poslední žijící nacistické zločince. Do konce listopadu proto má začít i soud s Johnem Demjanjukem, neblaze proslulým dozorcem z vyhlazovacího tábora Sobibor.