Stále víc amerických vojáků páchá sebevraždy

Washington - Za letošní rok spáchalo 211 vojáků Armády Spojených států a členů Národní gardy sebevraždu. To je už teď o 14 víc než za celý loňský rok. Černá čísla rostou, i když o členy armády pečují v rámci preventivních programů psychologové. Armáda chce vědět, proč tomu tak je. Půl milionu vojáků se proto účastní průzkumu, který by měl objasnit, proč si tolik vojáků bere život.

Loňský počet sebevražd se zastavil na 197. Letos, po započítání rezervistů a příslušníků Národní gardy, už teď dosáhl 211. Armáda Spojených států rozjela několik programů zaměřených na pomoc a psychologický trénink profesionálních vojáků. Zahrnuje jak osobní pohovory, tak možnost anonymní pomoci po internetu.

I tak je ale o odborníky nouze. „Když se ohlédnu zpátky, tak za poslední dva roky jsme najali téměř 900 psychologů. S ohledem na poslední čísla ale vidím, že nám jich stále chybí 750 až 800,“ říká Peter Chiarelli, zástupce náčelníka generálního štábu americké armády.

Video Američtí vojáci páchají sebevraždy
video

Američtí vojáci páchají sebevraždy

Armáda za jednu z příčin považuje syndrom posttraumatického stresu u veteránů z bojových misí, ale i obavy z nasazení v Iráku nebo Afghánistánu. Jen na základně Fort Hood v Texasu se letos zabilo 11 vojáků. A právě tam armádní psychiatr, který měl odjet do Afghánistánu, nedávno povraždil 13 lidí.

Nový hit v USA: papírový rodič

Dvě války americkou armádu přetěžují. V zahraničí slouží statisíce vojáků, většinou rok na misi a rok doma. Někdy ale bojují i dva roky. Posledním hitem zoufalých rodin je proto papírový rodič. Fotka v životní velikosti pomáhá dětem vytvořit si vztah k otci nebo matce, vzdáleným tisíce kilometrů. Jedna figurína přijde na 50 dolarů. Děti díky ní své rodiče poznávají, když se vrátí například na dovolenou. Některé matky mají figurínu manžela i na porodním sále, aby dítě vidělo po narození matku i otce.