Podle Američanů nestojí válka v Afghánistánu za to

Washington - Nezaměstnanost a chudoba jsou podle 70 procent Afghánců hlavními důvody pokračujícího konfliktu v zemi. Vyplývá to z čerstvého průzkumu Britů. Necelá polovina dotázaných z problémů viní korupci a neefektivní vládu. Washington teď zvažuje vyslání dalších posil do Afghánistánu. Jiný průzkum mezi Američany ale ukazuje, že podle 52 procent z nich nestojí za to vést v zemi válku.

Podle průzkumu, který provedly list Washington Post a televize ABC News, si jen 44 procent Američanů myslí, že vést válku v Afghánistánu stojí za to. Víc než 52 procent si myslí opak. To je přitom o 13 procent víc než loni. 

Americká veřejnost je navíc rozdělená i v otázce vyslání dalších desetitisíců amerických vojáků do Afghánistánu, které v rámci nové strategie plánuje prezident Barack Obama. Podle 47 procent Američanů je to špatné rozhodnutí, pro vyslání dalších jednotek je naopak 45 procent lidí. 

U Američanů vyvolává nedůvěru hlavně podruhé zvolený afghánský prezident Hamíd Karzáí, který zvítězil ve volbách plných podvodů. Jen 26 procent ho považuje za spolehlivého partnera pro USA. Američané navíc Karzáímu nedůvěřují ani v tom, že dokáže vybudovat armádu, která by byla schopna zajistit v zemi bezpečnost a pořádek.

Stojí válka v Afghánistánu za to?
Stojí válka v Afghánistánu za to?