Obama ukončil čínskou misi a odletěl do Jižní Koreje

Peking/Soul – Americký prezident Barack Obama dnes zakončil návštěvu Číny, sešel se s čínským premiérem Wen Ťia-paem, se kterým probral hlavně ekonomické vztahy mezi Čínou a USA. Následně pak zamířil Obama do Jižní Koreje, kde bude se zdejšími představiteli jednat hlavně o nebezpečí severokorejského jaderného programu.

Dnešní schůzka Wen Ťia-paa a Obamy se nesla ve smířlivém tónu. Čínský premiér ujišťoval amerického prezidenta, že Čína neusiluje o obchodní přebytek se Spojenými státy a že je pro větší rovnováhu ve vzájemných obchodních vztazích. O požadavku USA ke zhodnocení čínské měny ale mlčel.

Spojené státy se již řadu let v obchodu s Čínou potýkají s rekordními deficity. Obama už loni ve své předvolební kampani kritizoval Peking za to, že uměle udržuje kurz domácí měny na nepoctivě nízké úrovni, čímž podporuje čínský export.

Čínu navštívil Obama ve funkci amerického prezidenta poprvé. Kromě oficiálních schůzek s čínskými představiteli si v úterý prohlédl pekingské Zakázané město a sešel se také nakrátko se svým nevlastním bratrem, který žije na jihu Číny. Dnes se americký prezident prošel po jednom ze sedmi divů světa  - po Velké čínské zdi.