Obama pravděpodobně nestihne uzavřít Guantánamo podle plánu

Peking – Uzavření věznice v Guantánamu se zřejmě opozdí. V rozhovoru pro televizní stanici Fox News to připustil americký prezident Barack Obama. Podle jím stanoveného termínu měla být sporná věznice, kde jsou zadržováni lidé podezřelí z terorismu, uzavřena 22. ledna příštího roku. Náhradní lhůtu pro uzavření komplexu Obama neurčí, předpokládá však, že bude uzavřena do konce příštího roku.

Zástupci americké administrativy již několik měsíců naznačují, že Spojené státy zřejmě nestihnou uzavřít věznici na Guantánamu do 22. ledna 2010, což je termín, který Obama stanovil po svém nástupu do funkce. Průtahy způsobují náročná rozhodování o tom, jak se zhruba 220 vězni na základně naložit. Někteří stále čekají na soud, jiní byli zbaveni obvinění a nyní čekají na návrat do svých domovů nebo na přesídlení do zemí, které vyjádří ochotu je přijmout.

Obama v rozhovoru s Fox News uvedl, že nesplnění stanoveného termínu nelituje. Připustil však, že je proces uzavření věznice pomalejší, než očekával. Dodal, že lhůta uzavření bude záležet na spolupráci Kongresu. Věznice na základně v Guantánamu funguje od ledna 2002 z rozhodnutí předchozí vlády George Bushe. Spojené státy v ní zadržují osoby, které podezřívají z terorismu. Vězní zde hlavně islámské ozbrojence, které zajaly v Afghánistánu a Pákistánu.

Minulý týden americký ministr spravedlnosti Eric Holder rozhodl, že z Guantánama bude před civilní soud v New Yorku převezena pětice mužů obviněných z organizace teroristických útoků proti USA spáchaných 11. září 2001. Rozhodnutí vyvolalo rozporuplné reakce hlavně proto, že se podezřelým teroristům dostane soudního řízení v rámci amerického právního systému.