Mexiko poskytuje mladým lidem práci, aby nepracovali pro mafii

Mexiko – Mexiko zkouší všechny způsoby boje s drogovými kartely. Nově začalo poskytovat mladým lidem práci, která by je finančně zajistila, aby si nemuseli vydělávat pašováním drog. V Ciudad Juaréz, vůbec nejkrvavějším městě, se teď rozhodli zaměstnat 2 000 mladíků, mezi nimiž mafiáni nejčastěji loví nové komplice. V zemi již zahynulo kvůli drogovým kartelům více než 14 tisíc lidí. 

Ciudad Juaréz je nejnebezpečnější město na světě. Od začátku roku zde zemřelo více než 2 000 lidí, v ulicích se střílí každou noc. Po setmění vládnou Ciudad Juaréz drogové gangy bez ohledu na to, že proti nim vláda nasadila přes 10 000 vojáků. Vyrůstat v tomto městě znamená pro většinu mladých vybrat si ze dvou možností: přidat s k mafii, nebo si zvyknout na život v bídě.

„Jsme zoufalí, není tu žádná práce. Zároveň nám mafiáni nabízejí spoustu peněz, když pro ně budeme dělat. Jenže to znamená každý den riskovat život,“ říká jeden z mladíků v Ciudad Juaréz. „Obcházíme podniky, ale nikdo zaměstnance nepříjímá. Všude chtějí doporučení a čistý trestní rejstřík,“ říká další.

Městu hrozí anarchie

Právě čistým trestním rejstříkem se velká část místních mladíků pochlubit nemůže. Kvůli nim se radnice snaží rozjet program, který se už osvědčil v sousední Guatemale. Na 2 000 problémových mladých lidí dostane práci v místních továrnách. Podniky se k akci připojují dobrovolně, jejich majitelé si uvědomují, že městu akutně hrozí pád do naprostého bezvládí.

„Musíme dát mladým lidem možnost, aby se uživili. Pokud dostanou práci, je velká šance, že se vyhnou konfliktům se zákonem,“ vysvětluje Marco Antonio Castillo z nevládní organizace Grupo Ceiba.

Podle kritiků ale špatně placená místa pro pár tisíc teenagerů zemi násilí nezbaví. Zatímco učitel si v Mexiku vydělá v přepočtu něco přes 5 000 Kč, řadoví pašeráci drog si přijdou zhruba na třicetinásobek.

Oběť násilí v Mexiku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24