Summit FAO: Hřejivá slova prázdné žaludky nenaplní

Řím - Hlad ve světě je možno vykořenit a musí se urychleně jednat. Na závěr třídenního světového summitu o potravinové bezpečnosti to prohlásil generální ředitel Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Diouf. Dodal, že je ale třeba přejít od slov k činům. Podle Adriana Campoliny, regionálního ředitele mezinárodní organizace ActionAid pro Latinskou Ameriku, ale na summitu nenastal žádný zásadní průlom a zástupci G8 se dokonce ani neobtěžovali dorazit. Zdůraznil, že je zapotřebí zásadně přehodnotit dosavadní způsob získávání potravy, pokud mají lidé i v budoucnu přežít.

Summitu se zúčastnila tisícovka delegátů ze 190 zemí a mezinárodních organizací a šedesátka šéfů států a vlád. Nevládní organizace Oxfam International dnes dala summitu známku dvě z desetistupňové škály. „Jediná schůzka nemůže vyřešit hlad ve světě, očekáváme samozřejmě mnohem více. Výsledek neodpovídá významu tohoto problému, kdy ve světě hladoví miliarda lidí. Téměř úplná absence vedoucích politiků bohatých zemí byla od počátku summitu špatným signálem,“ uvedl mluvčí organizace Gawain Kripke. 

Adriano Campolina, regionální ředitel mezinárodní organizace ActionAid pro Latinskou Ameriku:

„Hřejivá slova nenaplní prázdné žaludky.“

Závěrečný dokument summitu FAO, který si vytknul cíl vykořenit hlad ve světě, byl přijat již první den, ale neobsahuje žádné číselně vyjádřené závazky ani žádné datum, dokdy by tohoto cíle mělo být dosaženo. Šéfové států a vlád zúčastněných zemí podle této deklarace hodlají dbát o to, aby se počet hladovějících a podvyživených lidí ve světě do roku 2015 snížil o polovinu, a chtějí zvrátit tendenci ke snižování výše národních a mezinárodních financí směřujících do zemědělství, na potravinovou bezpečnost a venkovský rozvoj chudých zemí.

Summit FAO o potravinové bezpečnosti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24