V Bosně objeven další hromadný hrob Muslimů ze Srebrenice

Sarajevo – Bosenští soudní specialisté objevili nový masový hrob, který může obsahovat značný počet tělesných pozůstatků obětí masakru Muslimů ze Srebrenice, spáchaného bosenskými Srby v červenci 1995. Ihned byla zahájena exhumace prvních tělesných ostatků obětí. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na bosenské zdroje.

Hromadný hrob dlouhý 25 a široký tři metry leží poblíž obce Vidikovac poblíž Srebrenice. Na hrob upozornil nález několika koster vystupujících na povrch. Odborníci z toho vyvozují, že hrob byl plný, a lze v něm proto očekávat velké množství kosterních pozůstatků, uvedla okresní prokurátorka Tatina Hadžibeganovičová.

„Podle informací, které máme k dispozici, byly zdejší pozůstatky civilních obětí nejprve pohřbeny u Glogové, později ale byly exhumovány a přeneseny sem,“ řekla Hadžibeganovičová.

Smrt osmi tisíc mužů a chlapců

V týdnech následujících po srebrenickém masakru bosenští Srbové některé původní hroby otevřeli a oběti přenesli na jiná místa, aby tak zakryli stopy po rozsahu masakru. Tyto hroby jsou označovány jako druhotné. Celkem vojenské jednotky bosenských Srbů zabily po dobytí Srebrenice asi 8000 muslimských mužů a větších chlapců; stalo se tak pět měsíců před ukončením války v Bosně (1992 až 1995).

Dosud bylo v okolí Srebrenice nalezeno na 70 hromadných hrobů a z nich exhumováno a identifikováno přes 5600 obětí masakru. Mezinárodní soudní orgány událost kvalifikují jako genocidu.