Obamovi se židovská výstavba nelíbí

Jeruzalém – Další židovskou výstavbu na palestinských územích považuje americký prezident Barack Obama za nebezpečnou. Podle něj to nepřispěje k bezpečnosti Izraele a ztíží cestu k míru s jeho sousedy. Obnovení míru mezi Palestinci a Izraelem patří k hlavním cílům zahraniční politiky amerického prezidenta. Obama se svou nejnovější výzvou snaží přimět Izrael k omezení kolonizačních aktivit na západním břehu Jordánu den poté, co židovský stát schválil vybudování dalších 900 bytů v osadě Gilo ve východní části Jeruzaléma. Toto rozhodnutí izraelské vlády vyvolalo ostrou kritiku mezinárodního společenství.

„Myslím, že další výstavba bytů v osadách nepřispěje k bezpečnosti Izraele. Myslím, že to Izraelcům ztíží cestu k míru s jejich sousedy,“ řekl Obama v rozhovoru pro televizi Fox News. „Myslím, že to vyvolává u Palestinců takové rozhořčení, jaké by mohlo být velmi nebezpečné,“ varoval prezident.

Mezinárodní společenství označuje Gilo za židovskou osadu na západním břehu Jordánu. Izrael tvrdí, že jde o předměstí Jeruzaléma, tedy o nedotknutelné území jeho hlavního města. V Gilu žije na 40 tisíc Izraelců. Palestinci ale chtějí, aby východní část Jeruzaléma byla hlavním městem jejich budoucího nezávislého státu.

Video Izrael chce dál stavět na Západním břehu
video

Izrael chce dál stavět na Západním břehu

Avigdor Lieberman, ministr zahrančních věcí Izraele:

„Gilo je nedílná část státu Izrael a součást Jeruzaléma. Nemáme v úmyslu zasahovat do činnosti plánovací komise a proces bude pokračovat.“


Židovský stát sklidil kritiku ze všech stran. Evropská unie je rozhořčena, Rusko považuje další výstavbu za nepřijatelnou. Znepokojen je i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Politování nad izraelským krokem vyslovil i francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, který přijel do Izraele a jedná s tamní vládou o dalším postupu. Úplné zastavení izraelské výstavby, a to včetně „přirozeného“ rozrůstání židovských osad na západním břehu Jordánu, si palestinská správa v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem klade jako zásadní podmínku pro obnovení mírových rozhovorů s Izraelem.

Izraelští policisté
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24