Čím více alkoholu, tím větší ochrana pro mužská srdce

Londýn – Čím více muži pijí alkohol, tím víc se u nich snižuje riziko srdečních onemocnění. U žen nebyl vypozorován žádný podstatný účinek. Uvádí se to ve studii španělských vědců, kterou zveřejnilo britské periodikum British Medical Journal. Kontroverzní studie se okamžitě ocitla v palbě jiných vědců, kteří jí vytýkají údajná slabá místa a zdůrazňují, že by neměla svádět k většímu pití. Nepříznivé jiné důsledky alkoholu ovšem připomínají i sami autoři studie.

Dosavadní studie naznačovaly, že příznivé zdravotní důsledky, zvlášť pokud jde o srdce, může mít mírné pití alkoholu, tedy jedna až dvě skleničky denně. Podle španělských vědců však může riziko srdečních onemocnění u mužů výrazně omezit i nemírné a velmi nemírné pití.

Experti varují: těžké pití může vést k předčasné smrti

Španělé sledovali po deset let 15 000 mužů a 26 000 žen ve věku od 29 do 69 let. Všichni byli dotazováni, kolik alkoholu vypili v uplynulém roce. Vědci je rozdělili na abstinenty, bývalé konzumenty alkoholu a jeho konzumenty v nízké, mírné, vysoké a velmi vysoké míře. Do skupiny velmi těžkých pijáků byli zařazeni ti, kdo pili přes 90 gramů alkoholu denně, tedy kolem tuctu skleniček.

Desetileté sledování spotřeby alkoholu a počtu koronárních onemocnění ukázalo, že u mužů snižuje pití alkoholu nebezpečí srdečních onemocnění. U těch, kteří vypijí denně méně než jednoho panáka vodky, se riziko snižuje o 35 procent. U těch, kteří si dopřejí tři až jedenáct skleniček denně, se nebezpečí snižuje v průměru až o 50 procent. U žen podobnou tendenci vědci nezjistili. Spekulují, že rozdíl je způsoben tím, že ženský organismus zpracovává alkohol jinak, než je tomu u mužů.

Martin McKee, Škola hygieny a tropického lékařství:

„Výsledek tohoto výzkumu by neměl lidem dodat kuráž, aby pili více.“

Autoři studie však zároveň připomněli údaje Světové zdravotnické organizace, podle kterých má zdravotní problémy způsobené alkoholem 76 milionů z asi dvou miliard lidí, kteří ho pijí, a že alkohol každoročně způsobuje smrt 1,8 milionu lidí. Podle Martina McKeeho ze Školy hygieny a tropického lékařství v Londýně je „vztah mezi alkoholem a srdečními chorobami kontroverzní“.

Pití alkoholu
Pití alkoholu