Palinové připadá její foto na obalu Newsweek sexistické

New York – Bývalá aljašská guvernérka a neúspěšná kandidátka na viceprezidentku USA Sarah Palinová je pohoršena fotografií, kterou časopis Newsweek otiskl na titulní stránce. Republikánská politička na ní pózuje v krátkých kraťáskách a s americkou vlajkou. Titulní stranu magazínu označila Palinová za sexistickou.

Fotografie vznikla původně pro běžecký časopis Runner's World, podle Palinové vytrhl Newsweek snímek z kontextu. Na svém profilu sociálního webu Facebook vyjádřila Palinová pohoršení nad publikací fota ve zpravodajském magazínu. „Přístup Newsweeku je sexistický,“ uvedla. Časopis se podle ní soustředí na irelevantní věci, a nikoli na to, co je důležité.

S fotografií Palinové v Newsweeku byl problém již před rokem v době prezidentské kampaně. Záběr jejího obličeje zblízka prý nelichotivě zachycuje její kožní póry a vrásky.

Šéfredaktor Newsweeku fotografii Palinové v nejnovějším vydání obhajoval s tím, že časopis si prostě vybral nejzajímavější obrázek političky, který by odpovídal tématu napsaného článku. Fotografii na titulní stránce doprovází titulek: „Jak lze vyřešit problém jménem Sarah?“

Konzervativní rebelka?

Palinová se v USA znovu objevila v posledních dnech v centru dění, když vydala své paměti s názvem Going Rogue: An American Life (Proměna v rebelku: Americký život). V knize vzpomíná na své dětství, ale vrací se také k neúspěšné kampani, při níž s republikánem Johnem McCainem kandidovala do Bílého domu. Stěžuje si mimo jiné na McCainův volební tým, který ji prý nutil, aby se oblékala draze, zakazoval jí mluvit s reportéry a měnil její veřejná prohlášení.

V současnosti patří pětačtyřicetiletá Palinová k tvrdému jádru republikánské strany, které zastává striktní křesťanské postoje například v otázce potratů či svateb homosexuálů a zasazuje se o co nejmenší vládu. Při loňské prezidentské kampani bývala často kritizována pro své omezené znalosti a zkušenosti, zejména v mezinárodní politice.