Výpadek systému ochromil v USA leteckou dopravu

Washington - Závada v počítačovém systému zkomplikovala leteckou dopravu ve Spojených státech, nejvíce zasaženo bylo východní pobřeží. Některé lety byly jen zpožděny, 22 jich museloy být úplně zrušeno. Podle Federálního úřadu pro letectví ale nebyla ohrožena bezpečnost cestujících. Potíže začaly v 11:15 našeho času, po 16:15 se závadu podařilo odstranit. Zpoždění letů nadále trvají, příčiny závady se vyšetřují.

Potíže nastaly při automatickém zadávání dat o letových plánech do počítače. Letecká střediska kvůli tomu musela zadávat jednotlivé lety do plánů manuálně, což způsobilo zpoždění. V důsledku chyby se zpomalil celý systém letové kontroly na východním pobřeží o 40 až 50 procent.

Na chvíli musela být zastavena doprava na atlantském mezinárodním letišti Hartsfield-Jackson, které je nejrušnější na světě. Právě v Atlantě fyzicky sídlí počítačový systém, který generuje letové plány pro celé východní pobřeží USA. Záložní systém je v Salt Lake City.

Systém pro tvorbu letových plánů již podobné problémy měl v srpnu 2008 a v červnu 2007, tehdy ale nebyly tak rozsáhlé. Situaci dnes ještě dále zhoršilo špatné počasí na severovýchodě Spojených států.