Obama váhá, kam s Guantánamem

Washington - Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je už teď jasné, že věznici Guantánamo nestihne uzavřít do ledna příštího roku, jak slíbil. Jasné není ani to, co s vězni z kubánské základny bude dál. V Americe se o ně ucházejí hned dvě místa. První z nich je v Montaně, druhé v Illionois ve městě Thomson. Větší naděje má podle všeho druhé jmenované.

Obě místa dělí dva tisíce kilometrů, ale spojuje stejný příběh. Patří k nejchudším regionům v zemi. A vězení, která měla dát místním práci, zejí prázdnotou. Obě teď upírají oči a naději tisíce kilometrů na jih ke Guantánamu. Doufají, že nejnebezpečnější vězně dnešní Ameriky odtamtud přemístí právě k nim.

„Jednu zimu v Montaně a zapomeňte na mučení. Tihle hoši vám řeknou, co budete chtít,“ říká pobaveně obyvatel Montany Steve Kariner. Místní by se teroristů prý nebáli, státní úřady je ale v Montaně nechtějí. Ty federální spíše favorizují konkurenci ve městě Thomson, kde je skoro pusté vězení s maximální ostrahou a kapacitou 1 600 míst.

„Kdyby to pomohlo zdejším lidem, dalo by jim to práci a šanci na lepší život, stojí to za ten risk,“ domnívá se Tara Klecknerová, obyvatelka Thomsonu. Ze zahrady by se dívala na nejstřeženější místo Ameriky. Vláda slibuje, že podezřelé z Guantánama přemístí do vězení, ze kterého není úniku. Opozice ale tvrdí, že zbytečně riskuje, že nejbezpečnější by bylo nechat vězně na Kubě.

Obama chce strůjce útoků na WTC soudit v New Yorku

Jedním ze zadržovaných vězňů na Guntánamu je i Chálid Šajch Muhammad. Je považován za mozek útoků z 11. září 2001. Teď by měl stanout před civilním soudem pár stovek metrů od trosek Dvojčat.

„To je to místo, kde by měli být souzeni. Tam, kde se provinili, veřejně a v rámci našeho soudního systému,“ zdůrazňuje hlavní poradce prezidenta Obamy David Axelrod. Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, jeden ze symbolů 11. září, je tvrdě proti. Elitní republikán chce pokračování vojenských tribunálů a ne dávat strůjcům útoků stejná práva jako mají američtí občané.

„Je zbytečné takhle zvýhodňovat teroristy. A představuje to zbytečné riziko pro New York,“ říká Giuliani. Na problémy upozorňují i právní experti, ještě nikdy civilní soud neprojednával případ s tolika utajovanými informacemi. Obžalobu oslabí i mučení používané při výsleších. A navíc tvrdí, že bude těžké najít v New Yorku soudce, kterého obhajoba nenapadne jako podjatého.

Chálid Šajch Mohammad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24