Desetitisíce Srbů se rozloučily s patriarchou Pavlem

Bělehrad - Více než půl milionu lidí se v Bělehradě přišlo rozloučit se srbským patriarchou Pavlem. Nejvyšší představitel srbské pravoslavné církve zemřel v neděli ve věku 95 let. Od pondělí se k jeho otevřené rakvi v hlavní bělehradské katedrále chodili modlit věřící, dnes prošel smuteční průvod centrem Bělehradu. Pohřeb se na přání zesnulého konal v klášteře Rakovica na předměstí metropole. Patriarcha Pavel byl v čele srbské církve od roku 1990. Jeho nástupce může být zvolen nejdříve po 40 dnech od jeho úmrtí; favoritem je vlivný biskup Amfilohije.

Smuteční průvod i veškeré církevní pohřební obřady přenášela přímým přenosem srbská televize. Na doporučení úřadů měli školáci v den pohřbu volno, zaměstnanci dostali placené volno. Vzhledem k pandemii chřipky a očekávanému velkému srocení davu bylo občanům doporučeno, aby si na ústa navlékli roušky.

Pravoslavná církev má v Srbsku ze všech veřejných institucí zdaleka největší podporu a důvěru veřejnosti. Pavel se stal patriarchou v roce 1990 a široce respektovaným duchovním vůdcem srbského pravoslaví byl bezmála dvě desetiletí, tedy včetně velkých otřesů a krvavých válek, jež v první polovině 90. let vedly k rozpadu bývalé Jugoslávie a nebývalému rozmachu nacionalismu.

/*json*/{"map":{"lat":44.7505125837,"lng":20.4471874237,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/