Nastává soumrak polského hazardu

Varšava - Polský Sejm schválil návrh zákona, který výrazně omezuje komerční hazard. Z ulic polských měst by tak měly postupně zmizet herny s hracími automaty a loterijními terminály, výrazně se mají zvýšit daně provozovatelů. Vláda premiéra Donalda Tuska si od nového zákona slibuje, že se díky němu podaří ochránit mládež před hazardem. Ozývá se však i kritika zejména z řad zaměstnanců z odvětví služeb a gastronomie. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, což by se mohlo stát už v nejbližších dnech. V takovém případě by začal platit od začátku příštího roku.

V současnosti je v Polsku podle údajů zpravodajské televize TVN24 zaregistrováno kolem 60 000 hracích automatů. Podle nového zákona bude možné hrát už jen v kasinech a bude se smět sázet v sázkových kancelářích. V každém kasinu bude moci stát jen omezený počet automatů. Herny budou moci fungovat do doby, než jim vyprší povolení, nová se nebudou udělovat, ta stávající se nebudou prodlužovat. Automaty by z ulic měly zmizet za pět let. V Polsku by mělo v budoucnu fungovat kolem padesáti kasin. Zvýší se jak daně z výher, tak z jednotlivých automatů.

Odborníci zabývající se léčbou závislostí varují, že lidí, kteří trpí chorobným hráčstvím, stále přibývá. Zatímco v roce 2006 se za prostředky z Národního fondu zdraví s touto nemocí léčilo kolem 370 lidí, letos to do konce září bylo 1 340 osob.

Proti přijetí zákona před sídlem parlamentu protestovali zaměstnanci z odvětví služeb a gastronomie, kteří se bojí o místa. „Ten hloupý zákon způsobí, že o práci přijde 100 000 lidí,“ postěžoval si TVN24 Eugeniusz Wiecha, jeden z organizátorů demonstrace.