Zavraždili desítky lidí, jejich tuk pak prodali

Lima – Peruánská policie včera zatkla čtyři lidi, kteří jsou podezřelí z toho, že zabili desítky lidí, aby pak mohli jejich tuk prodat na černém trhu pro kosmetické a farmaceutické účely. Podle policie gang stojí za zmizením nejméně 60 lidí v oblastech Huánuco a Pasco. Při zátahu policisté našli u podezřelých lidský tuk. Po dalších členech gangu policie pátrá. Vyšetřovatelé hledají i lidi, kteří lidský tuk kupovali.

Zadržení pachatelé se už k několika vraždám přiznali. Zločinecký gang zabíjel oběti na odlehlých silnicích. Zavražděným lidem pak prý uřezávali hlavy a končetiny, vyndávali jim také vnitřnosti. Těla pak zavěšovali nad ohněm a odkapávající tuk zachycovali do nádob. Litr tuku prý prodávali za 15 tisíc dolarů (čtvrt milionu korun). 

Vyšetřovatelé sledovali gang už několik měsíců, pachatelé prodávali tuk zprostředkovatelům v Limě. Zatčení jsou tři muži, mezi nimi i šestapadesátiletý vůdce gangu Hilario Cudena, a jedna žena. Policie pátrá i po dalších podezřelých, mezi nimi jsou i dva Italové. 

Odborníci ale o obchodování s lidským tukem pochybují. Lidský tuk se podle nich sice může využívat v přípravcích proti vráskám, varují ale, že při užití takového kosmetického přípravku by mohla nastat „imunologická reakce s možnými fatálními následky“.   

Profesor plastické chirurgie z Virginské univerzity Adam Katz navíc dodává: „Nedává to vůbec smysl, protože ve většině zemí můžeme tuk pohodlně a ve velkém množství získat od lidí, kteří jsou ochotni a připraveni ho darovat.“

Policie označuje nádobu s lidským tukem
Policie označuje nádobu s lidským tukem