Venezuelská armáda vyhodila do vzduchu mosty na hranici s Kolumbií

Bogotá – Napětí mezi Venezuelou a Kolumbií se stupňuje. Venezuelská armáda včera vyhodila do povětří dva mosty pro pěší na hranicích s Kolumbií. Prý tudy mafie pašuje drogy. Venezuelští vojáci navíc hrozí, že zničí i další mosty. Vztahy mezi oběma státy se vyhrotily poté, co Kolumbie na základě dohody pozvala na vojenské základny na hranicích s Venezuelou americké jednotky. Venezuelský prezident Hugo Chávez následně oznámil, že se jeho armáda připravuje na válku.

„Uniformovaní muži, zjevně pocházející z venezuelské armády, přijeli v nákladních autech na venezuelskou stranu hranice a poté vyhodili do povětří dva mosty pro pěší, které spojovaly oba naše státy,“ oznámil kolumbijský ministr obrany Gabriel Silva. Podle něj je tento čin porušením mezinárodního práva. Byly to sice malé lávky pro pěší, jejich zničení má ale obrovský symbolický význam. Místní si jimi údajně krátili cestu přes řeku a společnou hranici.

Venezuela se ale brání tím, že armáda zničením mostu zlikvidovala komunikace ilegálních skupin, které tudy prý pašují drogy. Navíc velitel venezuelské armády Eusebio Aguero oznámil, že vojáci ze stejného důvodu zničí i další mosty.

„Je svrchovaným rozhodnutím venezuelské vlády zabránit živlům pohybujícím se na hraně zákona vstupovat na venezuelské území. Lávky nebyly součástí žádné mezinárodní smlouvy. Proto bylo rozhodnuto je zničit,“ vzkázal do Kolumbie Eusebio Sequera z venezuelské Národní gardy.

Napětí mezi oběma státy se zvýšilo po nedávném podpisu dohody mezi USA a Kolumbií. Tato dohoda opravňuje po dobu následujících deseti let americké jednotky ke vstupu na sedm vojenských základen v Kolumbii při hranicích s Venezuelou, Peru, Ekvádorem a Brazílií. Venezuelský prezident Hugo Chávez pak dokonce vyzval armádu, aby se připravila na válku. Spojené státy se snažily situaci uklidnit a vyzvaly obě strany k rozhovorům. Venezuela je ale tento týden odmítla s tím, že USA se do toho nemají plést, protože jsou samy příčinou sporů.

Hranice Venezuely a Kolumbie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24