Mezinárodní soud přidělil Karadžičovi britského advokáta

Haag – Britský advokát Richard Harvey bude právním zástupcem bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Jmenoval ho dnes Mezinárodní tribunál v Haagu, Karadžiče bude zastupovat, pokud ten bude jednání dál bojkotovat. Karadžić je souzen kvůli údajným zločinům za války v Bosně v 90. letech. Jeden z jeho poradců dnes řekl, že bývalý vůdce bosenských Srbů nebude s Harveyem spolupracovat.

Agentury napsaly, že Harvey má zkušenosti z obhajoby lidí souzených před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) kvůli údajným válečným zločinům v Kosovu.

Karadžić, zatčený loni v Bělehradě po 13 letech na útěku, je obviněn z válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti, jichž se údajně dopustil za války v Bosně v první polovině 90. let. Jakoukoli vinu popírá. Hrozí mu až doživotní vězení.

Před soudem se chce hájit sám, žádal však odklad procesu o deset měsíců, aby si mohl obhajobu lépe připravit. Argumentoval tím, že obžalovací spis má přes 900 000 stran. Proces začal 26. října a další jednání bylo odloženo na březen. To Karadžić označil za nedostatečné a odmítl se jednání účastnit.