Haiderova matka v knize vzpomíná na svého syna

Vídeň – Devadesátiletá matka kontroverzního korutanského hejtmana Jörga Haidera napsala o svém synovi knihu. Rakouští čtenáři ji mohou ode dneška kupovat, na 280 stranách se tak mohou dozvědět o politikově dětství, studiích i kariéře. Haider se zabil loni v říjnu při autonehodě.

Haider patřil k nejvýraznějším rakouským politikům. Léta stál v čele populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Po neshodách ji ale opustil a založil stejně zaměřený Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Usedl i do křesla korutanského hejtmana. Nechvalně se proslavil svými výpady proti cizincům a antisemitskými výroky. Začátkem 90. let například prohlásil, že Hitlerova třetí říše „měla zdravou zaměstnaneckou politiku“. O několik let později otevření Evropské unie na východ označil za „vyhlášení války“ Rakousku.

Nová kniha není první publikací, která o Haiderovi vyšla. Na rozdíl od jiných ho ale popisuje ze soukromého pohledu. Jeho matka v ní líčí jeho dětství v Bad Goisernu, školní léta, vídeňská studia, seznámení s pozdější ženou Claudií, politické začátky i cestu do korutanského hejtmanského křesla. Se svým synem zažívala politické triumfy i porážky. V knize, v níž nechybějí fotografie, se pak vyrovnává s jeho ztrátou. Na obalu je snímek, na němž Dorothea hladí svého syna po tváři. Kniha je k dostání i na internetu.

Nehoda opilce, nebo sabotáž?

Kolem Haiderovy smrti se vyrojilo mnoho spekulací. Nechyběla ani teorie, že vůz uctívaného politika někdo poškodil, aby ho zavraždil. Podle vyšetřovatelů ale za nehodu mohl sám Haider, který auto řídil. Byl opilý a navíc jel mnohem rychleji, než se v místě smělo.

Ani víc než rok po tragické havárii zájem o populistického lídra neupadá. Jeho život přibližuje v hornickém muzeu v Klagenfurtu výstava. Připomínat ho bude i památník, který má být odhalen 29. listopadu na parkovišti před muzeem.