Nový lék pomůže překonávat akutní bolest při rakovině

Praha - Pacienti s rakovinou se ještě letos dočkají léku, který je zbaví takzvané průlomové bolesti. Jde o náhlou a silnou bolest, která se doposud tlumila jen morfiem, jeho dávky se navíc s postupujícím stadiem nemoci musely zvyšovat. Nyní byl objeven lék, který si pacient vstříkne do nosu, a tím se velmi rychle zbaví fyzických útrap.

Průlomová bolest postihne nemocné rakovinou až čtyřikrát denně. Vedle dlouhodobé bolesti, kterou se daří tlumit v rámci léčby, vzplane silnější, náhlá bolest, kterou doposud musely řešit většinou morfiové injekce. Ty zabíraly až po půlhodině a navíc byly návykové. Teď přichází nový lék. Při nástupu bolesti si ho pacient sám vstříkne do nosu a bolest rychle pomine.

Jiří Vorlíček, Česká onkologická společnost:

„Pacient, který nemá bolest, lépe jí, lépe spí, lépe se hýbe, takže lépe vzdoruje nemoci a taky spolupracuje na léčbě.“

Lék s názvem Instanyl je zatím na trhu pěti evropských zemí. Tři čtvrtiny uživatelů tvrdí, že se po jeho užití cítí lépe. Nově objevený produkt navíc nepůsobí déle, než je nezbytně nutné, oproti doposud užívaným nemá téměř žádné vedlejší účinky. Zatím není jasné, jestli budou lék plně hradit pojišťovny a zda ho budou moci předepsat vedle onkologů i praktičtí lékaři. Na trhu by měl být Instanyl za měsíc.