Výbuch v čínském dole zabil nejméně 104 lidí

Peking - Při výbuchu ve státním dole v severovýchodní Číně v sobotu nad ránem místního času zahynulo nejméně 104 lidí. Ke katastrofě došlo v provincii Chej-lung-ťiang při hranicích s Ruskem. Záchranáři stále pohřešují čtyři horníky. Explozi v dole způsobil důlní plyn. Původní zprávy uváděly, že v okamžiku exploze bylo v dole 528 horníků, 389 z nich se prý podařilo dostat se hned na povrch. Jde o nejhorší nehodu v čínských dolech za poslední dva roky.

Příbuzní zasypaných havířů dali najevo svůj hněv. V pondělí ráno se před dolem střetli s policisty. Požadovali jediné: aby je vedení dolu informovalo o mrtvých a pohřešovaných. „K výbuchu došlo před několika dny a oni si teprve teď zapnuli telefony. Nemáme žádné odpovědi na naše otázky,“ zlobí se příbuzná jedné z obětí.

Výbuch v půlkilometrové hloubce byl tak silný, že zničil i několik domů u ústí šachty.

Video Důlní neštěstí v Číně
video

Důlní neštěstí v Číně

„Pokud vím, nehodě nic nenasvědčovalo. Kdyby hrozilo nějaké nebezpečí, určitě bychom zasáhli,“ tvrdí mluvčí důlní společnosti Čang Ťin-kuang. Čínské úřady ale tvrdí opak. Asi hodinu před výbuchem zaznamenaly detektory v šachtách pětkrát víc důlního plynu, než je limit pro evakuaci. Vedení dolu tedy mělo dost času na vyklizení podzemí. Žádné kroky ale nepodniklo. Firma už tři řídící pracovníky dolu odvolala.

Huang Yi, mluvčí čínského úřadu pro bezpečnost práce:

„Je to důležitá lekce. Jak se blíží konec roku a roste zájem o uhlí, těžaři by víc než jindy měli dbát na bezpečnost a nejen usilovat o co největší výkon.“

Čínské doly jsou považovány za nejnebezpečnější na světě. Loni v nich při neštěstích přišlo o život přes 3200 horníků. V prvních devíti měsících letošního roku se v čínských uhelných dolech událo 11 velkých neštěstí, při nichž zahynulo přes 300 horníků. Většina důlních neštěstí v Číně je připisována korupci, špatné organizaci a krácení výdajů na zabezpečení pracovišť.

Neštěstí upozorňuje i na problémy pekingské vlády při zajišťování bezpečnosti práce. Nejnebezpečnější jsou v Číně malé soukromé doly, kde pracovní standardy klesají k úplnému dnu. Úřady se snaží tuto nikým neregulovanou těžbu omezit a jen loni uzavřely asi tisícovku nebezpečných šachet. Čínská energetika ale závisí na uhlí a z celkových šestnácti tisíc dolů jich je skoro 80 procent v soukromých rukou.

Čínští horníci
Čínští horníci