Spor o kříž: Polsko se bouří proti evropskému soudu

Varšava – Polští představitelé se bouří proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který začátkem listopadu označil kříže v italských školách za hrozbu pro svobodu vyznání a jednu ze škol finančně penalizoval. Polský parlament v těchto dnech chystá rezoluci, která se proti takovému postupu ostře ohrazuje, a tématu se chce věnovat i na svém prosincovém zasedání. Poslanci mají jasnou podporu od silné katolické církve i prezidenta Lecha Kaczyńského.

„Nikdo v Polsku se neztotožní s myšlenkou, že se ve školách nesmějí věšet kříže. S tím ať nikdo nepočítá,“ řekl Kaczyński 11. listopadu na oslavách dne polské nezávislosti. „Bez pravdy není svoboda, kříž je symbolem pravdy i svobody,“ upozornil biskup Tadeusz Ploski.

Polští katolíci se ve své ochraně náboženských symbolů odvolávají i na slova Jana Pavla II. „Braňte kříž a nedovolte, aby bůh byl urážen ve vašich srdcích a rodinách. Děkujme, že se kříž vrátil do škol a úřadů. Ať tam zůstane!“ V komunistickém Polsku totiž bylo aktivní křesťanské vyznání přijímáno vládnoucím režimem s nelibostí a do škol a nemocnic se kříže mohly vrátit až v roce 1989.

Vatikánský státní sekretář a kardinál Tarcisio Bertone: „Evropa třetího tisíciletí nám odnímá nejdražší symboly a nechává nám pouze dýně pro svátek Halloween.“

Diskuse o náboženských symbolech vyvolala stížnost Italky Soily Lautsiové, matky jedné z žaček státní školy v severní Itálii. Žena požádala školu, aby ze tříd náboženský symbol odstranila. Podle ní ohrožuje sekulární principy veřejného školství. Když neuspěla, obrátila se na soud pro lidská práva. Jeho následné rozhodnutí vyvolalo u italské veřejnosti odpor, postavil se proti němu nejen Vatikán, ale i premiér Silvio Berlusconi. Rozhodnutí vzbudilo pozornost i ve Španělsku.