U Sumatry se potopil trajekt. Zemřelo 26 lidí

Jakarta - Nejméně šestadvacet lidí zahynulo a 250 osob se podařilo zachránit po dnešní nehodě trajektu, který se za silného deště a na rozbouřeném moři potopil u indonéského ostrova Sumatra. Kromě špatného počasí může mít nehodu na svědomí i skutečnost, že plavidlo bylo přetížené. Indonéské ministerstvo dopravy informovalo, že trajekt s třináctičlennou posádkou měl kapacitu 273 osob a na seznamu cestujících bylo 213 jmen. Ředitel trajektové společnosti ovšem informoval, že se podařilo zachránit 292 osob.

Práci záchranářů na místě neštěstí komplikovalo bouřlivé počasí, za kterého výška vln dosahovala až šesti metrů. Kvůli různícím se údajům o počtu pasažérů panují obavy, že počet mrtvých se ještě může zvýšit.

Velké vlny poškodily trajekt a způsobily díry v jeho trupu. Do lodi vnikla voda a plavidlo se během půlhodiny potopilo. „Cestující zřejmě v naději na záchranu naskákali do moře,“ řekl zástupce místní policie. Část cestujících zachránili rybáři, vzhledem k blízkosti břehu se na místo rychle dostavili záchranáři.

Problém trajektů? Jsou přetěžované

Špatné počasí zavinilo v oblasti i nehodu dalšího trajektu - vlny vrhly na mělčinu plavidlo, na němž se údajně nacházelo 278 osob. Tento případ se obešel bez ztrát na životech.

Indonésie se skládá ze 17 000 ostrovů a trajekty tam patří k hlavním dopravním prostředkům. Ročně při jejich nehodách zahynou stovky lidí, protože lodě nejsou v dobrém stavu a často se vydávají na moře přetížené, jako tomu bylo ve zmiňovaném případě.