Rumuni volí nového prezidenta

Bukurešť – Rumunsko volí svého prezidenta. Za favority je podle průzkumu považován odstupující prezident Traian Basescu a bývalý šéf diplomacie a současný předseda senátu Mircea Geoana. Průzkumy jim připisují 30 až 32 procent hlasů. Prezidentské volby mají pro zemi veliký význam, neboť země prochází hlubokou ekonomickou recesí a zmítá se v politické krizi - od pádu vlády v polovině října totiž Rumunsko nemá legitimního premiéra.

Právě na politickou scénu se zaměřil ve své předvolební kampani Basescu. Vyzdvihl své úspěchy, jako je vstup země do EU a boj proti korupci. Rumunsko přitom v hodnocení míry korupce v Evropě zůstává na spodní příčce. Geoana pro změnu zdůrazňuje ekonomický rozměr, navrhuje přísný protikrizový plán založený mimo jiné na výstavbě bytů pro rodiny a snadněji dosažitelných úvěrech pro podniky. Podle analytiků je to ale vzhledem k deficitu veřejných financí nereálný plán.

Jedním z hlavních úkolů nového prezidenta bude obnovit politickou stabilitu země, aby mohla čerpat ze záchranného úvěru 20 miliard eur (přes půl bilionu korun), který mu poskytla Evropská unie, Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Půjčka je ale podmíněna přísnými rozpočtovými škrty, reformami a vytvořením nové vlády.