Záplavy v Británii si vyžádaly další oběti na životech

Londýn - Při prudkých záplavách ve Velké Británii, které si již v pátek vyžádaly život jednoho člověka, zahynuli pravděpodobně další dva lidé o víkendu. V Jezerní oblasti, jež byla zasažena v noci na pátek nejvíce, dnes zatím pokračují odklízecí práce. Pro nadcházející dny meteorologové předpovídají nové deště. Dnes ráno bylo zahájeno pátrání po ženě, kterou v sobotu večer strhla rozbouřená voda na jihu Walesu. V Devonu na jihozápadě Anglie zahynul kanoista, kterého překvapilo náhlé zvýšení hladiny řeky. V pátek přišel o život čtyřiačtyřicetiletý policista, pod nímž rozbouřená voda strhla most ve městě Workington.

Od čtvrtka do pátku spadlo v tomto regionu více než 314 milimetrů srážek za 24 hodin, což je anglický rekord. V sobotu se situace zklidnila a v městečku Cockermouth v hrabství Cumbria zůstalo po opadlé vodě bahno a trosky. Práce na jejich odklízení však mohou zkomplikovat další deště, které se v příštích dnech očekávají. Zdaleka však nemají mít rozsah potopy, jaká se spustila na region ve čtvrtek, upřesnili meteorologové.

Kolem stovky lidí zůstává ubytováno v nouzových přístřeších, stovky dalších nalezly útočiště u příbuzných a přátel. V Cumbrii bylo poškozeno na 1300 domů a úřady nařídily inspekci 1800 mostů. Britský premiér Gordon Brown, který oblast v sobotu navštívil, slíbil pomoc ve výši jednoho milionu liber (asi 28 milionů korun). Podle pojišťoven by škody mohly dosáhnout až 100 milionů liber (až 2,8 miliardy korun). Srážkami, jaké podle úřadů neměly za posledních 800 let obdoby, byl zasažen i jih a západ Irska. Na pomoc zde byla povolána armáda, zejména v druhém největším městě Corku.