O rumunském prezidentovi rozhodne druhé kolo voleb

Bukurešť - Odstupující rumunský prezident Traian Basescu těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb. Podle ústřední volební komise získal Basescu po sečtení lístků ze 75 procent obvodů 32,84 procenta hlasů, nejlépe umístěný protikandidát Geoana 29,82 procenta. Uspořádání druhého kola za dva týdny, tedy 6. prosince, je tak nezbytné, protože ani jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční počet hlasů již v prvním kole.

„Náš souboj začíná zase od nuly. Prosím vás, abyste zůstali ostražití. A žádám všechny Rumuny, kteří se ještě nerozhodli, aby se připojili k nám,“ řekl Mircea Geoana poté, co bylo jasné, že prezidentské volby budou mít i druhé kolo.  

Nový prezident bude muset v první řadě jmenovat nového premiéra, protože země od říjnového pádu nemá legitimního předsedu vlády. Pokud zvítězí Basescu, vytvoří vládu kolem liberálnědemokratické strany, která zřejmě bude důrazněji prosazovat finanční reformy nutné pro zlepšení vztahů s Mezinárodním měnovým fondem než Geoanovi sociální demokraté. Basescu bude ale muset podle komentátorů zmírnit svůj konfrontační styl, který pobuřuje rivaly a odrazuje voliče, aby mohl sestavit úspěšnou vládní koalici.

Jedním z hlavních úkolů nového prezidenta bude obnovit politickou stabilitu země, aby mohla čerpat ze záchranného úvěru 20 miliard eur (přes půl bilionu korun), který mu poskytla Evropská unie, Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Půjčka je ale podmíněna přísnými rozpočtovými škrty, reformami a vytvořením nové vlády.

Basescu je odhodlán jak k ekonomickým, tak i politickým reformám. Vypsal už referendum o snížení počtu poslanců a přeměnu dvoukomorového parlamentu na jednokomorový. Jenže menší parlament znamená větší moc pro prezidenta. Navíc v zemi kvete korupce.

A právě to je silný argument sociálních demokratů a jejich kandidáta Mircea Geoana. Jeho protikrizový plán slibuje nové byty pro rodiny a úvěry pro podnikatele. Ze současného stavu obviňuje dosavadního prezidenta i vládu, podle něj si teď Rumuni po pěti letech skandálů můžou zvolit novou cestu.

Nad regulérností voleb visí otazník

Během dnešního dne se strany vzájemně obviňovaly z volebních podvodů v mnoha volebních místnostech. Policie dostala už 250 oznámení o možných podvodech ve zvláštních volebních stanicích, které byly zřízeny pro mimořádné případy, kdy lidé nemohou volit v místě bydliště. Ústřední volební komise uvedla, že v takových centrech odvolilo více než 305 000 lidí, což je mnohem více, než se očekávalo. Svědci tvrdí, že lidé byli k těmto střediskům sváženi autobusy poté, co už odvolili jinde.