Podle Perese jednání o propuštění Šalita pokročila

Káhira - Podle izraelského prezidenta Šimona Perese pokročila jednání o propuštění zajatého vojáka Gilada Šalita. Řekl to po setkání s egyptským prezidentem Mubarakem. Palestinští ozbrojenci Šalita zajali v roce 2006. Od té doby se spekuluje o vzájemné výměně vězňů. Výrok prezidenta Perese je jedním z mála politických komentářů o stavu vyjednávání. I nadále ale mezi Palestinci a Izraelci narůstá napětí, a to hlavně kvůli výstavbě židovských osad na palestinském území. Před tou na schůzce s Peresem varoval i Husní Mubarak. 

„Tlumočil jsem prezidentu Peresovi svou obavu, že mírové rozhovory od našeho posledního setkání v červenci nepokročily. Egypt čeká na izraelskou odpověď kupříkladu v podobě zastavení budování sídlišť ve východním Jeruzalému,“ prohlásil egyptský prezident. 

Izraelci oznámili, že plánují vystavět na palestinském území ve východním Jeruzalémě 900 nových bytů. Palestinci ale zastavením výstavby podmiňují obnovení mírových rozhovorů, jednání proto teď uvízla na mrtvém bodu. 

Přesto Peres na schůzce s Mubarakem naznačil, že naopak jednání o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého vězní Hamas už třetí rok, jsou na dobré cestě. Hamas nedávno zveřejnil na žádost izraelské vlády videonahrávku, které měla být důkazem, že je Šalit v pořádku. Palestinci žádosti vyhověli, na oplátku pak Izrael propustil 19 vězněných Palestinek.