V jaderné elektrárně v Pensylvánii unikla radioaktivní látka

Pensylvánie - Jadernou elektrárnu v Pensylvánii opustilo 150 zaměstnanců kvůli úniku radioaktivní látky. Došlo k němu v jedné z budov, ale ven do ovzduší se látka nedostala. Nikdo nebyl zraněn, ale mírnému ozáření bylo vystaveno asi 20 lidí. Příčina úniku se teď vyšetřuje. Ve stejné elektrárně se v roce 1979 odehrála největší havárie v Americe. Při ní se téměř roztavil druhý jaderný reaktor a došlo k rozsáhlému úniku radioaktivity do životního prostředí.

Americké úřady posílají inspektory do jaderné elektrárny v Pensylvánii, kde v sobotu došlo k úniku radioaktivních látek. Elektrárna Three Mile Island oznámila, že k havárii došlo uvnitř komplexu. Podle amerických úřadů byla asi dvacítka pracovníků, kteří byli uvnitř, vystavena slabé radiaci. Evakuováno bylo celkem 150 zaměstnanců, nikdo neutrpěl žádná zranění. 

Americké úřady ale i tak mají důvod k ostražitosti, ve stejné elektrárně totiž došlo před 30 lety k nejhorší havárii v USA. Tehdy se zde roztavil jaderný reaktor. Sice tenkrát nikdo nebyl zraněn, po nehodě ale úřady zavedly přísná opatření, která měla zlepšit bezpečnost v elektrárně. Úřady jsou proto velmi opatrné a okamžitě začaly víkendový incident prošetřovat.

/*json*/{"map":{"lat":40.1533588475,"lng":-76.7242670059,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/