Morfium, lék proti bolesti, může šířit rakovinu

Boston – Morfium, nejčastěji užívaný lék na bolesti při rakovině, může zároveň napomáhat k šíření nemoci. S poznatkem přišli američtí vědci. Podle nich podporuje morfium růst nových krevních cest a umožňuje šíření nádoru do jiných tkání. Před změnou léčby ale chtějí provést ještě další laboratorní testy. Čeští onkologové jsou vůči výsledkům tohoto výzkumu zatím zdrženliví.

„Je brzy na to říct, že opiáty, mezi něž morfium patří, působí na zvětšování nádorů,“ podotkla Laura Bellová z britského Centra pro rakovinu. Podle Patricka Singletona z Chicagské univerzity by mohly být nežádoucí účinky morfia vyváženy methylnaltrexonem. Tento lék vynalezen v 80. letech byl ve Spojených státech schválen teprve nedávno. „Pokud se to klinicky potvrdí, může to změnit anestetickou léčbu pacientů s nádorem,“ řekl hlavní autor výzkumu doktor Singleton.

Výzkum zatím probíhal pouze v laboratořích a ne v praxi - tam se totiž negativní vliv morfia na léčbu rakoviny nakonec vůbec nemusí prokázat. „Jsou to výsledky experimentální, ne klinické a je třeba s nimi také takto nakládat. Pro klinickou praxi nejsou v současnosti klinicky relevantní, ale je potřeba je vzít v úvahu,“ řekl přednosta Onkologické klinky VFN Luboš Petruželka.

V Česku se morfia používá méně než jinde

Čeští lékaři na rozdíl od svých západních kolegů předepisují onkologickým pacientům méně tišících léků. Podle nich jsou důvodem právě obavy z toho, že morfium a jemu podobné léky mohou způsobovat závislost a další zdravotní problémy. Důvodem nižší spotřeby jsou podle místopředsedy Společnosti pro studium a léčbu bolesti Jiřího Kozáka i snahy lékařů uspořit. „Zejména léky pro ambulantní pacienty jako prášky a náplasti jsou poměrně drahé,“ řekl Kozák.

Mezinárodní srovnání kvality analgetické péče v jednotlivých zemích vycházejí právě ze statistik spotřeby morfia. „Zatímco před deseti lety jsme se pohybovali kolem 40. místa, dnes už jsme se dostali asi o deset příček výše,“ konstatoval Kozák. Přes zlepšení situace je podle něj třeba dále přesvědčovat lékaře, aby se nebáli pacientům opioidy předepisovat. „Na nejsilnější bolesti budou v dohledné budoucnosti stále nejvhodnějšími preparáty,“ prohlásil.