Velitel polpotovské věznice hrůzy obviněn z lhaní soudu

Phnompenh - Obhájci obětí Rudých Khmerů obvinili velitele neblaze proslulé věznice S-21 v Phnompenhu Kan Kek Ieua z falšování dějin a lhaní soudu. Kan Kek Ieu zvaný Duch podle nich minimalizuje svoji roli v mučení a zavraždění 15 000 lidí, kteří za polpotovského režimu v letech 1975-1979 v Kambodži prošli jeho vězením. Soudci se opírají o archivní záznamy, svědectví expertů i přeživších, v nichž se hovoří o vytrhaných nehtech, pálení nebo mučení elektrickým proudem na genitáliích, což všechno řídil právě Duch.

Sedmašedesátiletý Kang Kek Ieu stanul v únoru před mezinárodním soudem pro stíhání zločinů spáchaných za polpotovské diktatury jako první vysoký představitel režimu. Je obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které souvisí s jeho řízením věznice S-21. Hrozí mu doživotní trest.

Duch sice přiznal odpovědnost za zločiny spáchané v hlavní trestnici polpotovského režimu, vyjádřil nad nimi lítost a omluvil se obětem komunistické diktatury. Neustále ale tvrdí, že jednal ze strachu o svůj život. Odmítá, že by měl v totalitním režimu politickou roli, jak mu přičítá obžaloba.

Obhájci obětí jeho opakovaná přiznání odmítají a považují je za vylhaná a vykalkulovaná.

„Před vámi nestojí Schindler, není to muž, který se snažil zmírnit utrpení,“ řekl obhájce Karim Khan s poukazem na německého průmyslníka Oskara Schindlera, který za holokaustu zachránil více než tisíc židů.

Z pěti vysokých představitelů polpotovského totalitního režimu je Duch první, který je souzen, a je jediný, který celou dobu spolupracuje se soudem.