Na Filipínách ozbrojenci zabili 21 lidí

Manila - Nejméně 21 politiků a novinářů zabili ozbrojenci na Filipínách. Skupinu zajali muži na jižním ostrově Mindanao, kde se zrovna připravovaly kandidátky pro místní volby v květnu 2010. Násilí podle zástupce armády souvisí s politickou rivalitou mezi kandidáty na post guvernéra v provincii.

„V oblasti, kde bylo uneseno asi třicet lidí, jsme objevili 21 těl, 13 žen a osm mužů,“ oznámil mluvčí armády Romeo Brawner. Není jasné, zda ozbrojenci zabili ještě nějaké další lidi. Ani totožnost pachatelů není zatím známá. Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová vyzvala k rychlému prošetření případu. „Spravedlnosti bude učiněno za dost a pachatelé budou potrestáni, ať jsou kdekoli,“ uvedl mluvčí prezidentky. 

Mezi zavražděnými je i manželka starosty z provincie Maguindanao Esmaela Mangundadatuová, která jela předložit registraci svého manžela pro volby guvernéra provincie. Vyšetřovatelé se proto domnívají, že únos může souviset s rivalitou mezi klanem současného guvernéra Datua Andala Ampatuana a politickou opozicí. 

Jižní Filipíny jsou rozštěpeny mezi rivalskými klany, mezi něž patří i klany Mangundadatuových a Ampatuanových. Mnozí místní politici a volení zástupci si udržují dobře vyzbrojenou soukromou armádu.   

Volby na Filipínách jsou obvykle poznamenány násilím, hlavně na jihu země, kde bezpečnostní síly bojují s komunistickými povstalci, islámskými radikály a rivalskými klany.

/*json*/{"map":{"lat":10.5310200085,"lng":123.793945312,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":7.62388685312,"lng":124.98046875,"type":"1","description":"Mindanao"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/