Západ tlačí na Karzáího, ať zatočí s korupcí

Kábul - Staronový afghánský prezident Hamíd Karzáí je pod tlakem Západu, aby zakročil proti rozsáhlé korupci v zemi. Zřídil proto zvláštní policejní jednotku a soud. OSN už varovala, že Afghánistán přijde o pomoc několika miliard dolarů, pokud problém s korupcí nevyřeší. Policie nově vyšetřuje dva ministry afghánské vlády, kteří jsou podezřelí ze zpronevěry.

Úřad generálního prokurátora odmítl upřesnit, kterých ministrů se obvinění týká. Vyšetřování se vztahuje nejen na ně, ale i další vysoké afghánské představitele. To vše se děje v době, kdy západní země zesilují tlak na prezidenta Hamída Karzáího, aby zatočil s korupcí. Boj proti úplatkářství označil minulý týden ve svém inauguračním projevu Karzáí za jednu z priorit. 

Minulý týden afghánská vláda zřídila zvláštní protikorupční policejní jednotku a také speciální tribunál, který bude soudit korupční úředníky a afghánské představitele. 

Nespokojenost mezinárodního společenství s Karzáím vzrostla po srpnových prezidentských volbách poznamenaných četnými podvody. OSN hrozí, že Afghánistán přijde o miliardy dolarů mezinárodní pomoci, pokud nebude v zemi problém korupce vyřešen.