Naočkujte Santu, nebo nebudou dárečky

New York – Nad vánočními dárky ve Spojených státech visí letos Damoklův meč prasečí chřipky. Tamní Santa Clausové jsou totiž nadmíru ohroženi touto nákazou a žádají přednostní právo na vakcínu proti ní. Zdravotníci ale vousatým mužíčkům v červených kabátcích spíše doporučují, aby spíše ve zvýšené míře dbali na hygienu. Tato rána postihla dobrácké dědoušky krátce poté, co se americká pošta rozhodla omezit program, v jehož rámci dobrovolníci odpovídali na dopisy zasílané Santovi do aljašského města North Pole.

Santa Clausové, kteří jako dobrovolníci navštěvují každoročně nemocné děti, si napříště budou prát své kostýmy každý den místo jednou týdně, jak tomu bylo doposud, a rukavice nechají doma, aby si mohli pravidelně mýt ruce dezinfekčními prostředky. Viry na neumytých rukou totiž přežívají dvě až osm hodin.

Ernest Berger, předseda organizace zvané Santa America, se minulý týden obrátil na poslance státu Alabama s žádostí, aby prosadil zařazení Santa Clausů mezi občany s přednostním právem na očkování proti chřipce H1N1. Podle Bergera mají asi dvě třetiny amerických Santa Clausů nadváhu a zhruba třetina je přímo obézních; mohou být tudíž k nákaze chřipkou náchylnější. Organizace s názvem Sjednocený řád skutečných vousatých Santa Clausů (Amalgamated Order of Real Bearded Santas) zase uspořádala nedávno o prasečí chřipce seminář. Na své členy mimo jiné apelovala, aby podpořili odolnost svého imunitního systému braním vitaminů, a vyjádřila naději, že rodiče nebudou Santu zvát k nemocným dětem.