Walesa k berlínskému incidentu: Já to tak nenechám!

Varšava - Nedávné oslavy pádu Berlínské zdi mají jednu zcela přízemní dohru: Když někdejší polský disident a pozdější prezident Lech Walesa dával do pohybu obří domino, srazil se s kameramanem - tím se na chvilku narušil přímý televizní přenos a Lech Walesa reklamuje, že si při tom zranil záda. Teď zvažuje, zda za to nebude požadovat odškodnění.

Nositel Nobelovy ceny míru a bývalý šéf polské Solidarity chodí na rehabilitace a bere léky. Necítí se podle svých slov dobře, bolí ho záda a bolest prý neustupuje. Nemůže nic zvedat, někdy se prý vůbec nemůže pohnout nebo nemůže vstát. Podle odborníků mohl střet s kameramanem způsobit bolest plotýnek anebo blokádu páteřních svalů.

Lech Walesa:

„Někdo by měl za moje utrpení a všechno kolem zaplatit. Byla to přece nehoda a navíc peněz nikdy není moc.“

Podle právníků má Walesa velkou šanci na odškodnění; mohl by je požadovat i přímo od kameramana nebo jeho televize. Prohlásil ale, že se musí nejdříve uzdravit a potom rozhodne o dalších krocích. „Prezident srážku nezavinil, převrátil první kostku a kameraman uklouzl a nechtěně ho udeřil. Za vše ale nese odpovědnost organizátor oslav. Je pojištěn a on ponese případné následky,“ říká advokát Roman Nowosielski.

Walesa v Berlíně zahajoval pád obřích kostek symbolizujících Berlínskou zeď, protože Polsko bylo první zemí, kde se sovětský blok komunistických režimů začal rozpadat. Domino symbolizující zeď tvořilo tisíc polystyrénových desek o výšce 2,3 metru. Jejich řada byla dlouhá půldruhého kilometru.

Lech Walesa po srážce s kameramanem v Berlíně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24